BAZAROWEROW.org

Stolen bicycles database. We oppose the theft!

Pomoc

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Po co jest ta strona?

BazaRowerow.org jest sposobem na darmowe zabezpieczenie Twojego roweru. Zarejestrowany przez Ciebie numer seryjny ramy jest unikatowy. Gdy dodajesz swój rower do bazy, łączymy go z Twoim mailem. Nie chroni to przed kradzieżą, ale w przypadku odnalezienia roweru przez policję, ułatwia odnalezienie właściciela. Dzięki temu masz dużo większe szanse na odzyskanie swojej własności.

Dodatkowo każdy, kto planuje kupno używanego roweru, może sprawdzić numer seryjny w naszej bazie. Jeśli ktoś trafi na rower oznaczony jako kradziony, będzie mógł to zgłosić. Warto wiedzieć, że gdy kupimy kradziony rower, może nam on zostać odebrany.

Chroń siebie i swój rower. Każdy zarejestrowany rower zawęża złodziejom pole działania!

Skąd wziąć numer seryjny?

Poszukaj na spodniej części ramy. Znajduje się on zazwyczaj pod pedałami. Jeśli go tam nie ma, możesz jeszcze poszukać w karcie gwarancyjnej.

Może być też tak, że Twój rower ma kilka numerów seryjnych w różnych miejscach. Wtedy wpisz tylko numer ramy, a resztę możesz dopisać w miejscu przeznaczonym na "opis".

EN14764, EN14766, EN14xxxx to z pewnością NIE jest numer ramy.

Czy numer seryjny można zmienić lub usunąć?

Można, ale tylko mechanicznie, zastawia to zawsze jakiś ślad po sobie i powinno wzbudzić nasze podejrzenia. Taki rower trudniej sprzedać, bo najprawdopodobniej był kradziony.

Czy moje dane są bezpieczne?

Podczas rejestracji zapisywane są Twoje podstawowe dane, jak adres IP. Nie wymagamy ani nie przechowujemy żadnych Twoich prywatnych danych. Nie udostępniamy ich nikomu z wyjątkiem policji. Twój adres e-mail slużyć będzie jedynie do weryfikacji i informowaniu Cię o odnalezieniu skradzionego roweru.

Zapoznaj sie także z naszymi zasadami wykorzystania danych.

Co zrobić, gdy ukradziono mi rower?

Wypełnij formularz "Zgłoś kradzież". W ten sposób utrudniasz złodziejom sprzedaż swojego roweru i zwiększasz swoje szanse na jego odzyskanie.

A co jeśli złodziej zarejestruje mój rower?

Każdy, kto rejestruje rower zostawia po sobie ślad w postaci adresu IP. Złodziejowi jest nie na rękę zostawiać jakiekolwiek ślady, więc jest mało prawdopodobne, by chciał go rejestrować. Fakt ten może się wydać i narobić mu więcej szkód niż pożytku.

Poza tym, niezależnie od rejestracji w BazieRowerow, w przypadku odzyskania roweru przez Policję będziesz musiał udowodnić, że jesteś właścicielem, ale dzięki temu, że Twój rower jest zarejestrowany, Policja będzie mogła łatwiej Cię znaleźć.

Co się stało z poprzednią stroną?

Wcześniejsza Baza Rowerów rozmyła się w powietrzu, strona od dawna nie istnieje a kontaktu z autorami nie ma. Zdaje się, że wszystkie dane przepadły. Staramy się jednak odszukać i skontaktować z autorami w calu połączenia baz danych.

Zrobimy wszystko co w naszej mocy by obecna Baza Rowerów funkcjonowała niezależnie od naszych możliwości i wolnego czasu, chcemy by mogła działać bez naszej pomocy, dzięki czemu będzie wieczna.

Dlaczego na stronie są reklamy?

Reklamy widoczne na stronie pozwalają na zbieranie funduszy na utrzymanie serwisu. Dzięki nim baza rowerów jest bezpłatna i taka pozostanie na zawsze. Jeśli blokujesz reklamy, robiąc wyjątek dla BazaRowerow.org wspierasz jej funkcjonowanie. Zależy nam by BazaRowerow.org utrzymywała się bez naszej ingerencji i działała tak długo jak długo będzie potrzebna.

Czy EN14764, EN14766, EN14784... to numer ramy?

Nie. Nie jest to numer ramy, jest to numer normy europejskiej wg której został wykonany rower. Numer ramy znajduje się w karcie gwarancyjnej roweru oraz na spodniej części mufy suportu.

Sprzedaję rower, jak mogę zmienić właściciela?

Sprzedając rower możesz przenieść prawa własności na nowego użytkownika. Aby to zrobić wejdź w opcję "Zmień dane" w głównym menu. Podaj e-mail i kod dostępu otrzymany przy rejestracji. Przy rowerze, który sprzedajesz kliknij przycisk "Zmiana użytkownika". Otrzymasz w e-mailu dane umożliwiające zmianę właściciela roweru - kod zmiany właściciela, numer seryjny oraz markę i model roweru.

Osoba mająca dostęp do tych informacji, może przenieść prawa własności do danych roweru w serwisie bazarowerow.org, zgłaszać kradzież i zmieniać dane roweru.

Uwaga. Zmiana właściciela jest nieodwracalna. Przekazując innej osobie dane zmiany właściciela tracisz kontrolę nad danymi roweru zapisanymi w bazarowerow.org. Od momentu przepisania właściciela, nie masz możliwości zmiany danych sprzedanego roweru.

Kupiłem rower zarejestrowany w bazarowerow.org

Jeśli kupiłeś rower zarejestrowany w bazarowerow.org i otrzymałeś od poprzedniego właściciela dane potrzebne do zmiany własności takie jak kod zmiany właściciela i numer seryjny roweru, możesz uzyskać uprawnienia do roweru klikając w Nowy właściciel oraz wprowadzając otrzymane dane.

Jeśli nie otrzymałeś danych potrzebnych do zmiany właściciela, poproś osobę od której zakupiłeś rower o ich przekazanie. Tylko w ten sposób, będziesz mieć możliwość zmiany danych zarejestrowanego roweru.

Skradziono mi rower. Co robić?

Zgłoś kradzież na policji. Zarejestruj kradzież w bazie rowerów. Poinformuj znajomych i osoby, które mogły być świadkami kradzieży. Skorzystaj z naszego poradnika jak odzyskać skradziony rower oraz wyszukiwarki ogłoszeń sprzedaży.

Jak usunąć zarejestrowany rower?

Jeśli chcesz usunąć dane roweru z bazy skontaktuj się z nami poprzez e-mail z którego dokonałeś rejestracji.

Usuniemy dane po zgłoszeniu takiej prośby od osoby zarejestrowanej i weryfikacji.

Kto prowadzi bazę rowerów?

BazaRowerow.org została utworzona przez pasjonatów w formie non-profit. Dane przechowywane są na serwerze, którego koszt utrzymania pokrywany jest w części z funduszy twórców i częściowo z reklam. Celem jest aby baza nie wymagała funduszy z zewnątrz i dzięki temu działała niezależnie, tak długo jak długo będzie potrzebna. Projekt jest rozwijany w "wolnym czasie".

Jak wesprzeć rozwój projektu?

Jeśli chcesz wesprzeć jego rozwój możesz umieścić link na swojej stronie lub przekazać darowiznę na konto bitcoin 1KxiLHfPZj8N4mLNEyPqZwaMdeeNFRJs9J.